Istorija fudbalskog kluba Partizan

Partizan je jedan od najpopularnijih srpskih fudbalskih klubova koji je ove godine u oktobru proslavio svoj 76. rođendan. Tokom svog dugog postojanja nizao je brojne pobede i predstavljao fudbalskoj sceni najbolje fudbalere iz regije ali i iz celog sveta. Sa svojih 46 trofeja prikupio je armiju navijača “Grobara” koji ga neumorno bodre dugi niz godina, a naročito tokom “večitih derbija” sa svojim najvećim rivalom Crvenom Zvezdom.

Fk Partizan 1966
Izvor: commons.wikimedia.org

27 šampionskih titula

Bilo da je u pitanju prvenstvo SFR Jugoslavije, SR Jugoslavije, Srbije i Crne Gore ili prvenstvo Sbije, fudbalski klub Partizan oduvek je ređao pobede. Do sada ih je ukupno 27. Fudbalski klub Partizan je bio prvak Jugoslavije 18 puta, Srbije i Crne Gore jedanput i prvak Srbije čak osam puta do sada.

Čak i u svojim lošijim sezonama kada ne uspeva u nameri da još jednom postane prvak, Partizan bi zasigurno uzeo barem drugo mesto. U poslednjih 15-ak godina u nacionalnom kupu, odnosi više pobeda u odosu na svoj večiti rival, Crvenu Zvezdu.

Partizan u evropskim takmičenjima

U različitim evropskim takmičenjima, Partizan nastupa još od davne 1955. godine. Od tada se takmičio u preko 300 mečeva u koje su ubrajaju 105 utakmica u Ligi Šampiona i 136 utakmica u Ligi Evrope. Sezone 1965/66 je došao do finala Lige šampiona, ali je izgubio od tada već slavnog Real Madrida.

1978. godine nastupa na prvom većem međunarodnom evropskom takmičenju, Mitropa Kupu. Te godine odnosi pobedu nad mađarskim klubom Honved i po prvi put postaje prvak jednog evropskog takmičenja.

Bivši igrači Partizana

Bivsi igrači Partizana su oduvek važili za njegov ponos, a činili su ih najbolji fudbaleri iz okruženja i celog sveta. Partizan od 1987. godine prvi put dovodi strane igrače koji su godinama opravdavali očekivanja, a publika ih je od starta podržavala i bodrila.

Među brojnim sjajnim fudbalerima, dva imena se najviše ističu. To su Saša Ilić i Stjepan Bobek. Bobek je poznat kao Partizanov najbolji strelac, koji je u svojih 479 ostvario čak 425 golova. Ilić je takođe legenda ovog kluba, jer je Partizanov dres obukao na preko 800 utakmica, što ga čini rekorderom.

Tu su i Zlatko Čajkovski, Velibor Vasović, Josip Pirmajer, Momčilo Vukotić, Nenad Stojković, Mateja Kežman, Adem Ljajić, Abubakar Umaru, Kleo i mnogi drugi Partizanovi poznati fudbaleri koji su vodili ovaj klub do pobede, bezbroj puta.

Rekordi i Saša Ilić

Najpoznatiji rekorder po broju odigranih utakmica je Saša Ilić koji je zvanično nastupio u crno-belom dresu ni manje ni više nego 820 puta. Sledeći najznačajniji rekord drži Stjepan Bobek sa ukupno 425 golova tokom svoje karijere u Partizanu. Stjepan Bobek takođe drži i rekord postignuth golova za reprezentaciju, sa tačno 38 pogodaka.

Partizanovi igrači su neretko nastupali i kao članovi reprezentacija Jugoslavije, Srbije i Crne Gore, a sada Republike Srbije. Za reprezentaciju tadašnje Jugoslavije, igralo je čak 150 Partizanovih igrača, a sada, rekord drže Savo Miloševič i Dejan Stanković sa 102 odigrana meča.

Što se tiče postignutih pobeda, Partizan je u dosadašnjim nacionalnim prvenstvima odneo 27 pobeda, u nacionalnim kupovima 16, nacionalnom superkupu jednu, a jednom je bio i pobednik Mitropa Kupa što je jedna zaista značajna pobeda na međunarodnim takmičenjima.

Partizan na Uefinoj rang listi

Partizan se na UEFA rang listi nalazi od sezone 2004/2005, a startovao je na poziciji 76. Neslavno, naredne tri sezone zabeležio je pad do 94. pozicije. Sezone 2013/14 i 2014/15 bile najmanje uspešne za Partizan na Uefinoj listi, gde je pao na 127. mesto, ali nakon toga beleži značajan rast.

Danas je Partizan na 64. mestu UEFA rang liste najboljih klubova. Pored Partizana, iz Srbije se samo Crvena Zvezda nalazi na ovoj listi i trenutno zauzima 41. mesto. S obzirom na to da je trenutna pozicija Partizana najbolja od 2004. godine, predviđamo da će se trend rasta nastaviti i u narednim godinama i da će rivalitet između njega i Crvene Zvezde biti dodatno izražen.